Tralala Team 2-2 Ethnikos Marga

In meciul din etapa a IX-a, echipa noastra a dat piept cu Tralala Teal, debutanta in Liga Sperantelor Iasi.

Cu moralul afectat de rezultatele obtinute in ultimile jocuri, baietii nostri au abordat curajos si increzatori meciul.

Inca din primele minute Medes Claudiu, revenit dupa o scurta pauza, a reusit sa ne aduca in avantaj dupa ce a recuperat o minge la mijlocul terenului si a driblat portarul, stabilind astfel si scorul pauzei, 1-0.

Repriza secunda ne gaseste tot in atac, insa ocaziile avute au fost oprite pe rand de aparare sau portar.
Cu 10 minute inainte de fluierul final, Alexandru Dirveanu a obtinut un penalti, dupa ce a fost faultat in careu de aparatorul gazdelor.

Lovitura de pedeapsa a fost transformata de Claudiu cu un sut in forta la radacina stalpului din dreapta po

...

Detalii... »

Categorie: Liga Sperantelor | Vizualizări: 163 | Adăugat de: ethnikosmarga | Data: 2021-11-19 | Comentarii (0)

Amicii 5-2 Ethnikos Marga

Amicii si-au continuat parcursul fara greseala si in fata formatiei noastre, reusind sa se impuna cu un nemilos 5-2 (2-0) in etapa a IV_a a Ligii Speranelor.

Cu un lot subtire datorat accidentarilor si noului coronavirus, Ethnikos a inceput temator partida vazandu-se condusa chiar de la inceputul meciului.

Amicii reusint sa isi majoreze avantajul pana la fluierul final al primei reprize.

In partea secunda s-a accidentat si Bejinariu Alex, astfel echipa noastra a ramas si fara unul dintre oamenii importanti din aparare, lucru speculat de oaspeti care au reusit sa inscrie inca 3 goluri.

La scorul de 5-0, Claudiu Medes recupereaza o minge pe care portarul nostru a pierdut-o in preajma careului advers dupa o iesire inspirata cu mingea la picior, si inscrie cu un sut plasat primul gol a

...

AFC Gufirosa 1-1 Ethnikos Marga

Ethnikos Marga obtine doar un punct in etapa a III-a a Ligii Sperantelor Iasi, in compania formatiei Gufirosa.

Doar 5 minute i-au trebuit lui Scutaru Emanuel sa deschida scorul fructificand o pasa primita de la Bejinariu Alexandru.

In ultima faza a primei reprize Gufirosa a reusit egalarea dupa ce Lazar Marius a pierdut usor mingea la mijlocul terenului.

Repriza secunda a fost una de lupta si sacrificiu, ambele echipe cautand victoria insa fara urmari pe tabela de marcaj.

De apreciat forta colectiva a echipei noastre care usor se omogenizeaza si incepe sa produca fotbal de calitate.

Pentru aceasta etapa Mihailescu Paul s-a putut baza in poarta pe Lupu Adrian, acesta fiind primul lui meci in noul sezon.

In aparare au jucat Harvineanu Alexandru, Ifrim Andrei si Lazar Marius.
In compar

...

Ethnikos Marga 3-2 FC Army Plus

In etapa a II-a a ligii de minifotbal DGB II echipa noastra a dat piept cu nou-infiintata FC Army Plus.

Dupa o infrangere dureroasa in fata echipei Centric IT, baietii nostri au aratat caracter si s-au impus cu scorul de 3-2 (2-0).

Cu un portar improvizat, fundasul Alexandru Harvineanu fiind reprofilat, echipa noastra a inceput perfect meciul reusind sa inscrie prin Medes Claudiu.
Acesta trimite puternic, sub bara, la capatul unei combinatii rapide cu Scutarul Emanuel.

Scorul devine 2-0 dupa ce Emi reuseste sa marcheze primul gol pentru echipa noastra, acesta sutand puternic la radacina barei.

Repriza a doua incepe cu dominarea oaspetilor pe fondul relaxarii noastre.
Contrar cursului jocului, ne majoram avantajul prin Emi, acesta loband portarul advers dupa ce a fost gasit perfe

...

Centric IT Solution 2-0 Ethnikos Marga

Ethnikos Marga a inceput cu stangul noul sezon competitional al Ligii Sperantelor 2021/2022, fiind invinsa in prima etapa de Centric IT Solution, cu scorul de 2-0.

Cu o echipa schimbata in proportie de peste 50%, Ethnikos a inceput timid meciul, primul gol fiind primit in primele 5 minute ale meciului.

Centric a beneficiat de o lovitura libera pe care a transformat-o cu un sut plasat, in vinclul portii.

Dupa alte 5 minute gazdele si-au dublat avantajul profitand de o greseala colectiva in careul nostru, sutul atacantului trecand pe sub Zarnica Stefan, revenit intre buturile echipei dupa o pauza de 1 an.

Pana la sfarsitul reprizei meciul s-a echilibrat, ocaziile mari ale echipelor fiind stopate de 2 portari inspirati care au facut un meci spectaculos.

Cu multe

...

Perpetuus 0-3 Ethnikos Marga

Ethnikos Marga a trecut cu scor de neprezentare, 0-3, de echipa clasata pe ultimul loc a Ligii Sperantelor DGB Iasi.

Schimbarile suferite in lot dupa umilinta din etapa anterioara, mai ales la nivelul portarilor, se pare ca au fost de bun augur.

Adrian, noul portar al echipei, reusind sa inchida poarta lasand marcatorul adversarilor intact, lucru ce nu s-a mai intamplat de mult timp.

Meciul a fost sub o dominare usoara a echipei noastre, care a reusit sa deblocheze tabela prin Medes Claudiu, acesta recuperand un balon in jumatatea adversa a reusit sa surprinda portarul sutand puternic pe sub acesta.

Pana la sfarsitul meciului am mai inscris doua goluri prin dubla lui Medes Danie, acesta primind doua pase de la Ciubotariu Vasile, cel din urma avand cea mai buna evolutie de pana

...

Ethnikos Marga 0-10 Expleo

Ethnikos pierde cu scorul de 0-10 meciul din cadrul Ligii Sperantelor Iasi.
Cu 6 etape inainte de play-out Expleo ne cauzeaza cea mai rusinoasa infrangere din scurta istorie a echipei noastre.

Alexandru, portarul adus ca inlocuitor dupa ce Paul a fost nevoit sa isi puna "manusile in cui", a fost factorul cheie in aceasta infrangere, prestatia acestuia fiind cu mult sub nivelul ligii secunde de minifotbal.

In urma acestui insucces echipa noastra se afla intr-o situatie critica in clasament, cu sanse foarte mari sa termine pe ultima pozitie la sfarsitul sezonului regulat.

In urma rezultatelor slabe conducerea clubului a decis incetarea colaborarii cu 2 dintre jucatorii echipei. Incepand de azi Alexandru si Ionut Ceaicovschi nu vor mai face parte din lotul echipei noastre.

...

Viitorul Iasi 4-0 Ethnikos Marga

In prima etapa a returului Ethnikos Marga a intalnit vice-campioana Viitorul Iasi.
Cu mai multe absente importante in lotul nostru, atat in departamentul defensiv cat si cel ofensiv, echipa noastra a fost invinsa fara drept de apel, cu scorul de 4-0.

La scorul de 0-0 Sergiu Tofan s-a accidentat si nu a mai putut continua partid, lucru ce a produs un dezechilibru in aparare. Inlocuitorul acestuia, Raku, a avut un marcaj larg la atacantul viitorului, care primeste o pasa filtranta si deschide scorul stabilind si scorul pauzei.

Repriza secunda debuteaza cu un nou gol, tras la indigo, pasa filtranta la bara a II-a unde varful gazdelor profita de marcajul larg si dubleaza avantajul de pe tabela.

Gazdele lovesc din nou, profitand de faptul ca echipa noastra cauta golul, si reusesc sa

...

Ethnikos Marga 2-1 AFK

Echipa noastra reuseste sa se impuna in fata AFK-ului cu scorul de 2-1. Este prima victorie in 4 meciuri impotriva acestei formatii.

Meciul a inceput cu ocazii mari la poarta oaspetilor. Primul gol a intalnirii a fost marcat de Bunescu Adrian, care a sutat puternic din colt, pe jos, in fata portii, mingea deviata pacalindu-l pe portar.

Dupa incasarea golului oaspeti incearca sa revina in meci dar s-au lovit de o aparare organizata si un portar inspirat si norocos.

Cea mai mare ocazie a lor din prima repriza a aparut in urma unui contra-atac, dar sutul a fost respins in corner de Mihailescu Paul.

In partea secunda AFK-ul ataca furibund cautand egalarea. Urmeaza 3 ocazii clare de a marca dar defiecare data norocul a fost de partea noastra. Prima mare ocazie vine in urma unui sut pe coltul lung scos cu

...

Ethnikos Marga 6-2 Lisnic Team

Sambata, 30.01.2020, Ethnikos Marga a laterna rosie a ligii Sperantelor intr-un meci contand pentru etapa a XV.

Cu un lot de 8 jucatori, dintre care unul accidentat, baietii nostri au inceput timid, gresind multe pase simple. Lucru ce ne-a constat chiar de la inceputul meciului, cand dupa o recuperare in terenul nostru, oaspetii reusesc sa inscrie.

Prima repriza se incheie fara prea multe evenimente notabile.
In partea secunda, cautand egalarea, oaspeti se distanteaza pe tabela dupa un contra-atac fulger, ducand scorul la 2-0.

Reusim sa refacem diferenta de 1 gol prin Medes Daniel, care imediat dupa ce a pus mingeal a centrul terenului, a inceput o serie de un-doi-uri cu Ionut Ceaicovschi reusind sa faca sah-mat apararea adversa.